Genel

İnternet Radyosu Nedir?

İnternet Radyosu Nedir?

Gerçek Bir Radyo İstasyonu Elektrik Dalgalarının Özelliğinden Faydalanarak Sesleri İletir, Sanal Radyoda Buna Gerek Kalmaz ve Mevcut İnternet Ağının Her Bölgesine Ulaşabilir.

   İnternet Radyosu ise Dijital Bir Ses Dosyası veya Yayınının Küçük Parçalar Halinde Dinleyiciye İletme İşlemine Denir.
Temel Amaç Kullanıcıya Yaygın Radyo İstasyonu Hazzını Yaşatmaktır.
Karasal veya Uydu Platformları Üzerinden Yayın Yapan Radyo İstasyonlarına Oranla Çok Düşük Maaliyet Gerektirir.

İnternet Radyo Neden Kullanılır?
Karasal Yayın Yapan Bir Radyo İstasyonu Kurmak Oldukça Külfetlidir.
Ayrıca Rtük Tarafından 2000 Yılından İtibaren Radyo Frekans Tahsisi Durdurulmuştur, Yani Mevcut Frekanslar Dolmuştur.
Durum Böyle Olunca Radyo İşine Merak Salmış, Gönül Vermiş Kişiler Alternatif Seçeneklere Yönelmiştir.

   Bir Dönem Genelde Küçük El Yapımı Sinyalizasyon Cihazları İle Kaçak Radyo Yayını Yapma Fikri Revaçtaydı, Emniyet Konuya El Atınca Gündemden Düştü.
   
   Hemen Akabinde İnternet Radyoculuğu Fikri Ön Plana Çıktı ve Winamp, Shouthcast, Windows Media Player Gibi Seçenekler Üzerinden Yüzlerce İnsan Radyo Adını Verdikleri Yayınlar Yapmaya Başladı.
Hobi Olarak Yapılan Bu İş Şimdilerde Ciddi Ciro Oranlarına Sahip Bir Sektör Yaratmıştır.

Online Radyo

İnternet Radyo Avantajları Nelerdir?

İnternet Henüz Kontrol Edilebilir Bir Sistem Olmadığı için Hükumetler İnternet Üzerinde Yayınlanan İçerikler Üzerinde Caydırıcı veya Kısıtlayıcı Uygulamalarda İstedikleri Oranda Başarılı Olamazlar.
Karasal veya Uydu Üzerinden Yayın Yapan Bir Radyonun Belirli Kriterlere Haiz Olması Gerekirken, İnternet Üzerinde Yayın Yapacak Radyo İçin Bu Kriterler Geçerli Değildir.

   Gerçek Bir Radyo İstasyonu Vergilendirme, Hukuksal Süreçler, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca Belirlenen Yasal Sorumluluklar, Verici Bakım ve Ücretleri Gibi Bir Sürü Bürokrasi İle Yürürler. İnternet Aleminde Bu Bürokrasi Geçmez. İsteyen Kişi, İstediği Dilde, Dilediği Yerden, Sunucu Firmalara Ödeyeceği Ücret Mukabilinde Yayına Geçebilir.

   Ama Bu Size Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Güvenliği, Hakaret, Terör Unsuru ve Açıkça Suç Olduğu Beyan Edilmiş Herhangi Bir Şeyi Yayınlama Özgürlüğünü Vermez.

   Unutmayın ki BTK veya Diğer İlgili Kurumlara Hakkınızda Şikayet Olursa Konu Mahkemelere İntikal Eder ve Yasal Süreç Başlar, Sonunda Ceza Alabilirsiniz.
Bunu da Hatırlatayım.

   İnternet Radyosunda Maliyet Oranı Oldukça Azdır, Neredeyse Yok Denecek Kadar.Dünyanın Bir Ucundan Verdiğiniz Sesi Diğer Ucundaki Kullanıcı Alabilir.Telefondan Dahi Canlı Yayın Yapabilirsiniz.
Auto Dj Özellikli Bir Sunucu Kiraladığınız da Aylarca Hiç Kesintisiz Veri Akışı Sağlayabilirsiniz.

İnternet Radyo Dezavantajları Nelerdir?
İnternetten Radyo Fİkri Kolay ve Ucuz Bir Yöntem Olsa da Bir Radyo İstasyonunun Yerini Tutamaz.Evet Ülkemizde İnternet Kullanım Oranı Oldukça Arttı, Mobil Cihazlarımız İle 24 Saat İnternetteyiz Ama Bu Sizin Radyonuzun Popüler Olacağı Anlamına Gelmesin.

En Kötü Yerel Bir Radyo İstasyonu Bile İnternet Radyolarının Elde Edemediği Kar Marjı ve Dinleyici Kitlesine Sahiptirler.Bunun Nedeni İse Toplumun Olaya Bakış Açısıdır.

Halkın Büyük Çoğunluğu Halen İnternet Üzerinden Yapılan Herhangi Bir İşi Ciddi Olarak Kabul Etmediği Araştırmalarla Sabittir.Son 2 Yılda Bu Tabu Birazda Olsa Yıkılmıştır Ama Henüz Hazır Değiliz.

Buda Prestijiniz, Ciddiyetiniz ve Arz Talep Açısından Oldukça Mühim Bir Konudur.

Son 5 Yılı Göz Önüne Alırsak Zaten Radyo İşletmeciliği Sektörü Bitti Gibi Bir Şey. Youtube’n İş Ortaklığı, Gelir Paylaşımı Sistemi İle Aktiviteler Youtube’a Kaydı Buda Kullanıcıları Youtube Bağımlısı Haline Getirdi.
Girişimciler İnternet Üzerindeki İş Yoğunluğunu Youtube, Facebook’a Kaydırdı.

ExCaLuBuR

Aralık 9th, 2018

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir